Ekonomi

Goldman Sachs, ECB politikasına bakışını değiştirdi

Goldman Sachs, bankacılık krizinde suların yatışmasının ardından nihai politika faizi beklentisini yüzde 3,75 olarak güncelledi.

Yatırım bankası, Bank of Silicon Valley’in (SVB) bu yılın başlarında batmasının ardından Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) nihai politika faizi beklentisini yüzde 3,5’e indirmişti. SVB’nin çöküşü, merkez bankalarının faiz oranlarını çok hızlı yükselttiği ve zamları yumuşatmak zorunda kaldığı yönündeki endişeleri artırmıştı.

Ancak Goldman Sachs analistleri tarafından yayınlanan bir araştırma notunda, “ABD bankacılık krizi riski keskin bir şekilde düştüğü için, bankacılık segmenti üzerindeki baskı son haftalarda hafifledi ve Avrupa bankacılık hisseleri, ABD’deki büyük düşüşlerinin değerli bir bölümünü toparladı. Mart başı.”

Banka şimdi nihai faiz oranının %3,75 olacağını tahmin ediyor. ECB’nin gösterge faiz oranı Mart kararından bu yana yüzde 3’te kaldı.

Buna ek olarak, Goldman Sachs, enflasyon verilerinin hala “çok güçlü” olduğunu söyleyerek, daha fazla faiz artırımı tartışmasını alevlendirdi. Euro Bölgesi’nde manşet enflasyon Mart ayında yüzde 6,9’a geriledi. Şubat ayında manşet enflasyon oranı yüzde 8,5 idi.

Bu düşüşe rağmen enerji, gıda, alkol ve tütün fiyatlarını içermeyen çekirdek enflasyonun bir önceki aya göre bir miktar artması bölge ekonomisindeki yüksek fiyatların devam ettiğine işaret ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu