Ekonomi

Hesap Kesim Tarihi, Minimum Ödeme, Ekstre Nedir? Herkesin Bilmesi Gereken Kredi Kartı Terimleri

Kredi kartı kullanıcılarının sıklıkla karşılaştığı bazı terimler vardır. Bazılarının anlamını biliyoruz ama bazılarını bilmesek de biliyormuş gibi davranıyoruz. Gelin bu içeriğimizde bilmemiz gereken kredi kartı terimlerine daha yakından bakalım ve anlamlarını detaylıca öğrenelim!

1. Hesap ekstresi

Kredi kartı harcamalarını gün, ay ve yıla göre detaylı olarak gösteren belgeye hesap özeti denir. Her ay yapılan harcamalar da hesap özetinde görülmektedir.

2. Hesap kesim tarihi

Kredi kartınız için aylık ekstreler bulunmaktadır. Hesap kesim tarihi, o aydaki harcamalarınızın kesildiği ve o 1 aylık döngü tamamlandığında hesaplandığı tarihtir.

3. Teslim tarihi

Hesap özetinizde belirlenen borcun son ödeme tarihini ifade eder. Bu tarihe kadar kart ekstrenizdeki minimum ödemeyi ve borcun tamamını ödemeniz gerekmektedir.

4. Temel ödeme tutarı

Kredi kartı ekstrenizde borcunuzun makul bir oranını temsil eden asgari ödeme tutarı, son ödeme tarihine kadar ödenmesi gereken taban fiyattır. Kart borcuna ve limitine göre farklılık göstermektedir.

5. Toplam harcama tutarı

Adından da anlaşılacağı gibi o ay içinde ödenen ve taksitleri içeren fiyattır.

6. Gecikme faizi

Borcunuzu vadesinde ödemezseniz kalan borca ​​uygulanan faize temerrüt faizi denir.

7. Sınır

Kredi kartı limiti, harcayabileceğiniz tutarı gösteren ve açıklayan kredi kartınıza tahsis edilen vade için kullanılır. Aylık gelirinizin 2 veya 4 katı olabilir.

8. Yıllık aidatlar

Kredi kartı kullansanız da kullanmasanız da ödeyeceğiniz yıllık ücret yıllık ücrettir. Yıllık aidat kartınızın üyelik aidatı olarak da değerlendirilebilir.

9. Yıllık faiz oranı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından belirlenen ve bankalar için üst limit olarak ilan edilen faiz oranıdır.

10. Borç transferi

Kredi kartı borcunuzu kredi ile ödemek için kullanılan terimdir. Kredi kartı ödemenizi kredi çekerek ya da yapılandırarak yapabilirsiniz.

ahirli-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu