Haber

İsrail muhalefet lideri Lapid, ABD-İran nükleer anlaşmasından Netanyahu’yu sorumlu tuttu

İsrail muhalefet lideri Yair Lapid, tartışmalı yargı değişikliği planıyla meşgul olmasının bir sonucu olarak, Başbakan Binyamin Netanyahu’nun ABD ile İran arasındaki olası bir “nükleer anlaşmadan” sorumlu olacağını söyledi.

“Bütün takma adlara rağmen, ABD ve İran’ın imzalamak üzere olduğu şey bir nükleer anlaşma. Bu, değişim hükümeti sırasında ve ABD yönetimiyle sessizce ve yoğun bir şekilde çalışarak teşvik etmeye çalıştıkları nükleer anlaşmanın aynısı.” Lapid Twitter’da söyledi. Önleyebildik.” sözlerini kullandı.

Bu anlaşmanın şimdi imzalanması durumunda bunun hükümet için tam bir başarısızlık olacağını kaydeden Lapid, Netanyahu’nun “ABD’nin ilgisini, istenmeyen ve tehlikeli bir anlaşmayı durdurma yeteneğini otoriter darbe nedeniyle kaybettiğini” savundu.

Lapid, Netanyahu’yu yargı değişikliği planını iptal etmeye ve “Tahran ile anlaşmayı durdurmak için her türlü çabayı göstermek için Washington’a gitmeye” çağırdı.

Netanyahu liderliğindeki Likud Partisi, Lapid’in açıklamalarına tepki gösterdi.

Partiden yapılan yazılı açıklamada, “Netanyahu’nun kararlı duruşu, Amerikalıları bugün ana tehlikeli anlaşmadan çekilmeye sevk etti ve ona geri dönüşü engelliyor.” kelimeler yer aldı.

Ekim 2022’de Lübnan ile İsrail arasındaki deniz sınırlarının çizilmesine yönelik anlaşmaya atıfta bulunulan açıklamada, “Nükleer anlaşmayı destekleyen ve gaz sahalarını Hizbullah’a bedelsiz olarak teslim edenin Lapid olduğu” ileri sürüldü.

Açıklamada, “Lapid, yıllardır İran’ın nükleer programına karşı kararlı bir uluslararası kampanya yürüten Başbakan’a vaaz verecek son kişidir” denildi. ifadeler kullanılmıştır.

İranlı milletvekili ve Parlamento’nun Ulusal Güvenlik ve Dış Politika Komitesi Üyesi Fedahuseyn Maliki dün yaptığı açıklamada, Tahran ile Washington arasında “resmi olmayan” doğrudan görüşmeler yapıldığını ve bazı dolaylı görüşmelerin de sonuca vardığını söyledi.

haber-guneysu.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu