Ekonomi

Mısır’da tavuk ayağı krizi

Emre ERGÜL

Çin, Endonezya ve Güney Kore başta olmak üzere Uzak Doğu ülkeleri ile Jamaika ve Meksika’da rağbet gören tavuk ayağı, Kuzey Afrika ülkesi Mısır’da krize neden oldu. Hayat pahalılığından şikayet edilen ülkede yıllık enflasyon Ocak’ta yüzde 26,5 iken, Şubat’ta yüzde 32,9’a ulaştı.

Dünyaca ünlü haber ajanslarına göre gıda kalemlerinde ortalama yüzde 61,5 artış görülürken, tahıl, et, balık ve meyve fiyatları en çok artan gıdalar oldu.

Et ve tavuk yemenin bir lüks haline geldiği ülkede Ulusal Beslenme Enstitüsü “yüksek proteinli” diyerek halka tavuk ayağı yemeyi tavsiye etti. Üstelik bal ile anlatıldığı gibi: “Tavuk ayağının kabuğu çıkarıldıktan sonra 106 kaloridir. Tavuk ayağı cilt dokusu onarımı ve kas gelişimi için gerekli protein, vitamin ve mineralleri içerir.

Bununla birlikte, cilt hücrelerinin yenilenmesi, yaşlanma belirtilerinin geciktirilmesi ve saç ve tırnakların sağlıklı kalması için gerekli olan kolajen açısından zengindirler.” Ancak sosyal medya, protesto açıklamalarıyla dolup taşıyordu. Mısırlılar en çok “Kedi-köpeğe verilen bize verilmiş olur” şeklinde tepki göstermişlerdir.

İngiliz BBC Televizyonu’na konuşan bir Mısırlı, “Allah’ım bize tavuk ayağı yedirme” diye dua ederken, bir Mısırlı ekonomik krizi “Ayda bir et, haftada bir tavuk yiyebilirim” şeklinde özetledi. 5 bin EG£ (Mısır lirası) (yaklaşık 3 bin 91 TL) maaş aldığını söyleyen bir emekli, “Bir yumurta 5 EG£ (3 TL), tavuk ayağı 90 EG£ (56 TL).

Bir başka lüks de kitaptır.

BBC’nin haberine göre, tavuğun kendisine ulaşamayanlar için artık pazarlarda tavuk kemiği satılıyor. Resmi rakamlara göre 110 milyon nüfuslu ülkenin üçte biri yoksulluk sınırında yaşıyor. Ülkede ulaşılması en zor şeylerden biri kitaplardır.

Bir yılda ton kağıt fiyatının 4 katına çıkmasıyla birlikte kitap fiyatlarının da 2 katına çıktığı kaydedildi. Sefsafa Yayıncılık’tan Mohammed al-Baaly, “Kitap artık Mısır’da bir lüks” diyor.

BBC’nin haberine göre Mısır Yayıncılar Derneği 9 taksitle kitap satışına başladı. Hatta bazı kitapların sayfa sayıları azaltılmıştır. Muharrir Dina Afifi de bundan rahatsız: “Baskı maliyetleri nedeniyle hikayeyi sıkıştırdık. 100 sayfalık kitabımı 60 sayfaya indirdik.

haber-bolvadin.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu