Haber

Pakistan’da K-3 nükleer santralinin 3. ünitesi devreye alındı

Enerji açığını kapatmaya çalışan Pakistan, Çin’in de desteğiyle Karaçi’deki K-3 nükleer santralinin 3’üncü ünitesini devreye aldı.

??????The Tribune Express’te yer alan habere göre Başbakan Şahbaz Şerif, Karaçi’de yaptığı açıklamada, K-3 nükleer santralinin 3’üncü ünitesinin Pakistan’ın güvendiği dostu Çin’in desteğiyle devreye alındığını söyledi.

Pakistan’ın enerji ithalatı için 27 milyar dolar ödediğini kaydeden Sharif, ülkesinin güneş, rüzgar, hidroelektrik ve nükleer gibi alternatif ve ucuz enerji kaynaklarına ihtiyacı olduğunu vurguladı.

Pakistan’ın 60 bin megavatlık potansiyel hidroelektrik kaynağına sahip olduğunu belirten Sharif, buna karşılık hidroelektrik santrallerinden 10 bin megavatlık elektrik elde ettiklerini ve bunun üzücü olduğunu söyledi.

Sharif, Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru (CPEC) kapsamında yürütülen elektrik enerjisi projelerinin ülkenin elektrik ihtiyacına değerli katkılar sağladığını kaydetti.

Bugün devreye alınan K-3 nükleer santralinin 3’üncü ünitesinin ülke elektrik üretimine 2 bin 200 megavatlık katkı sağlaması bekleniyor.

Pakistan’da yaz döneminde enerji talebi 28 bin megavata yükselirken, enerji üretimi 22 ile 24 bin megavat arasında seyrediyor. Yaz döneminde 4 ile 6 bin megavat arasında değişen enerji açığı, kış döneminde 8 bin megavata kadar çıkıyor.

CPEC projesi

Çin’in kuzeybatısındaki Sincan Uygur Özerk Bölgesi ile Pakistan’ı kuzeydoğu-güneybatı doğrultusunda Gvadar ve Karaçi limanları ile Umman Denizi’ne bağlamayı amaçlayan 64 milyar dolarlık “Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru” projesi Pekin’in Nesli ve Yol Girişimi. nin kalbindedir.

Proje kapsamında karayolu projeleri, enerji santralleri, liman ve serbest bölge inşaatları yapılmaktadır. Projeler, Pakistan’ı Çin’in ürettiği malları dünyaya taşımak için kilit bir lojistik üs haline getirmeyi amaçlıyor.

haber-kapakli.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu