Haber

Malatya’da 120 bin depremzedenin ihtiyaçları adreslerine teslim edildi

Malatya’da kurulan lojistik merkezde, Türkiye’nin yanı sıra Azerbaycan, Almanya ve Belçika’dan gelen yardım malzemeleri, ihtiyaçlarına göre ayrıştırılarak depremzedelerin adreslerine ulaştırılıyor.

Valilik ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü koordinasyonunda ve diğer kurumların da ortaklığıyla Büyükşehir Belediyesi’nin Yeşilyurt ilçesinde bulunan Lisanslı Depoculuk Merkezi “Ana Lojistik Merkez”e dönüştürüldü. depremin ardından hızla yardım malzemelerinin toplandığı yer.

Türkiye’nin dört bir yanından ve hemen her ilden vatandaşlar tarafından gönderilen 900’e yakın tır, ana merkezin yanında 5 deponun kullanıldığı yardım toplama merkezine ulaştı. Ayrıca Türklerin gönderdiği yardım malzemelerini taşıyan Azerbaycan’da 10, Almanya ve Belçika’da 3 olmak üzere toplam 13 tır da yardım merkezine ulaştı.

Başta Van olmak üzere birçok ilden gönüllülerin yanı sıra Afet Acil Toplum Yardım (ASIA) timi, polis, jandarma, güvenlik görevlileri ve diğer kurumlardan yaklaşık bin kişinin görev yaptığı merkezin güvenliği komandolar tarafından sağlanıyor.

Battalgazi Kaymakamı Erkan Savar’ın koordinatörlüğünde yürütülen merkezde ekipler, ilk günlerin yoğunluğunun ardından 24 saat hummalı bir şekilde çalışıyor.

Dağıtım merkezine gelen çok sayıda TIR, yoğunluğa göre bekletildikten sonra arka arkaya alınır.

Boşaltma ve yükleme olmak üzere 6 adet peronun bulunduğu alana gelen tırlardaki malzemeler forklift ile boşaltılmaktadır.

Ekipler, giysiden mamaya, undan tüpe, çocuk bezinden mamaya kadar her türlü malzemeyi ayıklıyor.

Mahalli idareciler ve muhtarlar tarafından belirlenen ihtiyaç listeleri mülki amirlikler aracılığıyla merkezlere gönderilir.

Lojistik merkezlere gönderilen listeler, depolarda hazırlandıktan sonra depremzedelerin adreslerine ulaştırılıyor.

Gece gündüz çalışan ekipler, yaklaşık 120 bin Malatyalı’nın ihtiyacını karşıladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu